Çözümler VoIP Ses Hizmetleri

VoIP Ses Hizmetleri

Voip, Voice Over Internet Protocol’ün kısaltmasıdır. Telefon görüşmelerinde ses sinyallerinin internet hattı üzerinden taşınması anlamına gelir. VoIP üzerinden ses iletimi yapılabilmesi mümkün olduğundan sabit ya da mobil telefonlar ile uluslararası görüşmeler de dahil olmak üzere ücretsiz ya da düşük maliyetlerle aramalar gerçekleştirilebilir.

voip hizmetleri antalya

İnternet üzerinden telefon görüşmesi (VoIP) nasıl yapılır?

VoIP, analog ses sinyalini dijital sinyale çevirerek internet üzerinden ileterek çalışır. Bu nedenle VoIP sisteminde internet bağlantısı büyük önem taşımaktadır. VoIP aracılığıyla kesintisiz ve kaliteli bir iletişim sağlanabilmesi için geniş bant internet kullanımı çözüm olabilir. Günümüzde yaygın olarak kullanılabilen VoIP çeşitleri; bilgisayardan bilgisayara, IP Telefon ve Analog Telefon Adaptörü ile sağlanabilir. Bilgisayardan bilgisayara VoIP, en kolay yöntemlerden birisidir. Bu yöntemde kaliteli bir iletişim için internet telefonu adı verilen bir donanım kullanılır. Bunun yanında uygun programlarla bilgisayarların mevcut donanımı da kullanılabilir. VoIP çözümlerinden biri de IP telefon kullanımıdır. IP telefonlar, klasik kablolu telefon görüntüsünden çok farklı olmayıp ses iletimini internet hattı üzerinden gerçekleştirebilir. VoIP sistemler içinde en çok tercih edilen donanım IP telefonlardır. Analog telefon adaptörü ile gerçekleştirilen VoIP bağlantısı ile klasik telefon bilgisayara ya da doğrudan internet hattına bağlanabilir. Analog telefon adaptörü, analog/dijital ses dönüştürücüsü olarak görev yapmaktadır. Telefondan gelen analog sinyalleri, internet üzerinden iletilebilecek dijital sinyallere dönüştürmektedir.

SIP Protokolü nedir?voip ses hizmetleri antalya

SIP (Session Initiation Protocol), internet üzerinden telefon hizmeti sunulabilmesi için geliştirilmiş bir protokoldür. SIP, bir IP ağı üzerindeki iki ya da daha fazla kullanıcı arasında çağrı kurulumu, çağrı sırasında oturumla ilgili parametrelerin değiştirilmesi ve nihai olarak çağrının çözülmesi, sona erdirilmesi, için kullanılmaktadır.

 

 VoIP Kullanmanın Avantajları Nelerdir?


1. VoIP, telekom maliyetlerini azaltır.

2. Ip Santral Sistemi (IpPBX) ile kullanarak şirketinizin iletişiminde esnek çözümler sunar. Bir şirket merkezinde bulunan IpPBX ile birden çok şubesi yararlanabilir. Tüm şubeler aralarında ücretsiz görüşebilir. Dünyanın neresinde olursanız olun santralinize dahili olarak bağlanabilir, mevcut voip hesabınızdan aramalarınızı gerçekleştirebilir ve arama karşılayabilirsiniz.

3. VoIP kullanılarak yapılan aramalarda kanal sınırı yoktur. Eş zamanlı (simultane) çağrı sayısını belirleyen unsur internet band genişliğidir. ADSL teknolojisini kullanarak bile simultane maksimum 10 kanal arama yapılabilmekte veya alınabilmektedir. Kullanılan internet teknolojisine göre bu sayı değişmektedir.

4. VoIP numaralarını tahsis etmek hızlı ve ücretsizdir. 0212, 0216, 0312 gibi coğrafi numaralar ve 0850’li (Konumdan Bağımsız) numaralar VoIP alt yapısı kullanılarak çağrı almaktadır. Bu numaraları tahsis etme işlemleri hızlıdır.

5. Windows, Iphone ve Android telefonunuza yüklenen uygulamalar ile sabit numaranızdan çağrı alabilir ve arama yapabilirsiniz.

voip ses hizmetleri antalya

VoIP teknolojisi, internet alt yapısıyla kullanılması sebebiyle ses kalite problemi yaşama gibi endişeler akla gelebilir. Fakat hizmet alınan VoIP operatörünün alt yapısının kaliteli olması durumunda ve lokasyonda kullanılan internet tarafında bir sorun olmadığı sürece bu tarz problemler yaşanması pek mümkün değildir. Fakat internetinizde zaman zaman kopmalar yaşanıyorsa bu ses kalitesini etkileyecektir.