VOIP Ses Hizmetleri

VOIP Ses Hizmetleri  “Voice Over Internet Protokol” ün kısaltmasıdır. Yani, İnternet Üzerinden Ses Protokolü anlamına gelen VOIP üzerinden telefon görüşmesi olarak da tanımlanabilir. Genel olarak kurumlar bu teknolojiyi kullanarak iletişim kurmaktadırlar. İnternet üzerinden sesli görüşme yapmanıza olanak tanıyan IP tabanlı bir protokoldür. Türkiye ve dünyada sıklıkla kullanılan son yılların en popüler iletişim teknolojilerinden biridir.

VOIP görüşmeler internet üzerinden yapıldığı için firmalar özellikle ses kalitesi konusunda tereddütler yaşayabilir. Ancak VOIP operatörünün alt yapısı kaliteliyse, genelde ses kalitesinde de bir sorun yaşanmamaktadır. Düşük internet bant genişliği kullanıldığı için,  internet paketinde yoğunluk oluşturmamaktadır.

VOIP Ses Hizmetleri

VOIP Ses Hizmetleri

VOIP, uygun ücretli uluslararası telefon görüşmesi yapmanın bir yoludur. Diğer bir ifadeyle, VOIP bilgisayarınız üzerinden telefon görüşmesi yapmaktır. Kullanışlı ve ucuzdur. Bazı servisler, sizin sadece aynı servisi kullanan kişiler ile görüşmenize izin verir, fakat bazıları ise uluslararası dâhil herhangi bir telefon numarası olan herkesi aramanızı destekler.

VOIP adından da anlaşılabileceği gibi “IP Protokolü” üzerinden Data iletişimi sağlamaktadır. Günümüz İş dünyasında kaliteli, kesintisiz, güvenilir ve ekonomik telefon hizmeti olarak önemli katkılar sağlamış ve yoğun bir talep görmüştür. Diğer bir yandan bakım, onarım ve arıza gibi durumlarda geleneksel santrallere göre çok daha avantalı duruma gelmiştir.

Maliyeti Düşük

VOIP PBX sistemleri, çalışanlara taşınabilirlik avantajı da sağlamaktadır. Bir işyeri genişlediğinde veya büyüdüğünde kurum için esneklik sağlar. Geleneksel PBX’e göre alt yapıların yenilenmesi veya idare etmesi zordur. Ancak VOIP ’de bu sorun ortadan kaldırılarak telefon ve idare masrafları da düşürülmüştür.

VOIP Nasıl Çalışır?

VOIP ses hizmeti, sayısal formattaki ses, veri paketleri olarak karşıya yollanmakta ve karşı tarafta tekrar dijital ses haline dönüştürülmektedir. Sayısal format daha iyi kontrol edilebilmektedir.

Çünkü sıkıştırabilir, yönlendirebilir ve daha iyi bir formata çevrilebilmektedir. Özetle VOIP analog ses (bakır telefon kabloları ile iletilen ses) sinyalini alarak dijital sinyallere dönüştüren ve bu sinyalleri internet üzerinden ileten bir teknolojidir.

İnternet üzerinden telefon görüşmesi (VOIP) nasıl yapılır?

VOIP Ses Hizmetleri

İki kullanıcı veya iki şirket arasında VOIP kullanılarak yapılan görüşme sırasında seslerimiz belirli kodeklere bölünüp karşı tarafa iletilirler. Karşı tarafın konuşmaları ise yine kodek paketleri ile bizlere gelip internet üzerinden gönderilirler.

Bu gönderim ve alım sırasında veriler kripotlanarak güvenlik de sağlanmış olur. Gönderilen ve alınan ses kodekleri çok küçük boyutlu olduğu için iletişim sırasında herhangi bir bekleme veyahut kesilme ile karşılaşılmaz. VOIP teknolojisi arka planda birden fazla farklı protokoller kullanmaktadır. Ülkemizde VOIP hizmeti sunan operatörler ise genellikle SIP protokolü tercih etmektedirler. VOIP teknolojisinde en önemli nokta, ses sinyallerinin Dataya çevirip internet üzerinden iletilmiş olmasıdır. Bu sebeple kurumlar kaliteli bir iletişim için kesintisiz bir internet bağlantısına sahip olmak zorundadırlar.;

VOIP çözümlerinde IP telefonlar kullanılırlar. IP telefonlar, klasik kablolu telefona benzemektedir. Ancak farklı bir teknoloji kullanmaktadır. Analog telefon adaptörü ile gerçekleştirilen telefonlar da kullanabilirsiniz. Analog telefon adaptörü, analog/dijital ses dönüştürücüsü olarak görev yapmaktadır. Telefondan gelen analog sinyaller internet üzerinden iletilen Datalara dönüştürüp iletişim sağlar.

SIP Protokolü nedir?

İnternet üzerinden telefon hizmeti sunulabilmesi için geliştirilen yeni nesil bir protokoldür. SIP isimli bu teknoloji, bir IP ağı üzerindeki iki ya da daha fazla kullanıcı arasında iletişimin kurulabilmesi için çağrı sırasında oturumla ilgili parametrelerin değiştirilmesi, çağrının çözülmesi veya sona erdirilmesi için parametreler sağlamaktadır.

VOIP Hizmetinin Avantajları Nelerdir?

VOIP Ses Hizmetleri

  • Telekom maliyetlerini düşürerek ciddi oranda bir tasarruf yapmanızı sağlar.
  • Yüksek seviyede ses kalitesi ile telefon görüşmelerinizden keyif almanızı sağlar.
  • Numara taşımanıza olanak sağlayarak sabit ücret ödemekten kurtulabilirsiniz.
  • Telefonlarınızı dilediğiniz zaman diliminde yönlendirmenizi sağlar.
  • Görüşmelerinizi Online olarak takip eder ve kontrol edebilirsiniz.
  • Uygun donanımla yüksek kalitede görüntülü görüşme yapmanızı sağlar.
  • Günlük, haftalık, aylık gibi dilediğiniz zaman diliminde yapmış olduğunuz görüşmeleri detaylı veya özet bir şekilde raporlar ve analiz edebilirsiniz.
  • Güvenlik SSL gibi şifreleme ve L2TP tünelleme teknolojileri VOIP sinyallemesi ve trafik akışını devamını etkin ve güvenilir bir şekilde gerçekleştirir.

     * Sabit Telefon Hizmeti Voip Telekomünikasyon Hizmetleri Ltd. Şti. (https://www.voip.com.tr/) ad ve hesabına verilmekte olup Prowell Bilişim Güvenlik Teknolojileri Sanayi ve Tic. Ltd. Şti. bu şirketin bayisidir.

ücretsiz keşif için tıklayınız… 

Call Now Button