Telefon Santralleri

Telefon Santralleri genel olarak bir çok telefonun bir merkeze bağlı olarak aralarında iletişim sürekliliğini sağlamak amacıyla geliştirilmiş olup gelen ve giden aramaları otomatik olarak yönlendiren telekomünikasyon sistemine verilen isimdir.

• Aynı ağ üzerindeki telefonların birbirleriyle sabit telefon şebekesine çıkmadan haberleşmelerini sağlar. Telefon santralleri günümüzde firmalar tarafından şirket içi haberleşmeyi gerçekleştirmek için tercih ediliyor. Kullanıcılar kendilerine verilen kısa kodları (abone numaralarını) tuşlayarak birbirleriyle veya telefon numarasını tuşlayarak dış hatlarla kolayca konuşabiliyor.

Yani telefon santralleri sayesinde yerel bir telefon ağı kurularak, telefonlar arasında ücretsiz görüşme yapılabilirken, sabit telefon şebekesi üzerinden de yerel telefon ağı dışındaki telefonlarla iletişim kurulabiliyor.

Santral Çeşitleri Nelerdir?

Günümüzde yaygın olarak kullanılan telefon santrali çeşitleri, Analog santral, IP santral ve Sayısal (dijital) santrallerdir.

  • Analog Telefon Santrali

Telefon SantralleriGenellikle küçük ve orta ölçekli işletmelerde kullanılır. İletişimi merkeze bağlı olan kablolarla sağlanmakta olan modüler bir sistemdir. Küçük ve orta ölçekli firmaların iç ve dış görüşmeleri analog santral üzerinden yönetilmektedir. Bu santrali kullanan kullanıcılar dâhili ve harici hatlara bağlanabilirler, ayrıca işlemleri istedikleri zaman kısıtlayabilirler.

  • Sayısal  Telefon Santrali

Sayısal telefon santrali genelde kurum içi haberleşme için tercih edilmekte olan modüler sistemdir. Bu santral ile kullanıcılara kullanımı basit ve güçlü bir iletişim maliyetleri bu şekilde düşer. Ayrıca yüksek kalitede ses transferi seçeneği de vardır.  Sayısal telefon santralleri gelişmekte olan teknoloji ile beraber değişime uğramıştır. IP, internet telefonu gibi ağ tabanlı iletişim aletleriyle çok kolay uyum sağlamaktadır.

  • IP Telefon Santrali

Ses, görüntü gibi iletişim ihtiyaçlarını Network (ağ) üzerinden IP protokolü ile iletmektedir. Bununla birlikte yazılım tabanlı telekomünikasyon sistemi olarak anılırlar. Sistemin birçok avantajı bulunmaktadır. IP telefon santralleri kolay yönetilebilir olması kadar güvenli olmasıyla da ön plana çıkar. Bilgisayarlar ile aynı ağ üzerinde çalışabildiği için kurulum ve bakım maliyeti açısından da oldukça caziptir.

Telefon Santralleri Özellikleri 

•Analog türüne nazaran daha verimli bant genişliği  kapasitesi sağlamaktadır.

Telefon Santralleri

•Ağ üzerinden çalıştığı için aynı anda hem internet hem de IP telefon kullanabilirsiniz.

•Maliyet açısından analog santrale göre çok daha düşüktür.

•Çok şubeli işletmeler arası ücretsiz iletişim olanağı sunar.

•Video IP telefonlar ile görüntülü görüşülebilirsiniz.

•Bakımı kolaydır.

•Kapasite artırımı, yönetimi ve entegrasyonu basittir.

•Mobil cihazla IP santrale bağlanır ve arama yapılabilirsiniz.

IP Telefon Santrallerinin Geleneksel Santrallerden Farkları

IP telefon santralleri geleneksel PBX santrallerin aksine gelişmeye açık, kolay kontrol eder ve son derece güvenlidir. Aboneler Network ağı üzerinden IP protokolünü kullanarak haberleşir.

Ayrıca PBX sistemlere göre daha yeteneklidir. Santral içi görüşme sağlamanın yanında uzaktan erişim, videolu görüşme, çağrı kaydetme, sesli mesaj gibi birçok yenilikçi özelliği de abonelere sunar.

Telefon Santralleri Neden Kullanıyoruz?

Telefon Santralleri

IP telefon Santralleri günümüzde hızla gelişiyor ve bu gelişme özellikle klasik sistemlerde gerekli altyapının da sürekli yenilenmesi ve değiştirilmesi ihtiyacını doğuruyor. Bu yüzden teknoloji yatırımlarının gelişmeye açık yenilikçi sistemlere yapılması çok önemlidir.

Gelişemeyecek teknolojik ürününe yapılacak bir yatırım, kısa süre sonra gelişen ihtiyaçları karşılayamaz. Artık hizmet edemez hale gelecektir.

Bu durumda ise firmanın bu eski teknoloji çözümünü bir yana atmak ve yeni bir çözüme sıfırdan yatırım yapmaktan başka çaresi kalmaz.

PBX sistem yatırımlarını gerçekleştirirken, IP Teknoloji ürünlerinin tercih edebilirsiniz. Ancak ileride gereksinim duyulabileceğiniz birçok özelliğin kullanımına ve yeni bir yatırıma gereksinimini ortadan kaldırır.

Ücretsiz Keşif Formu

Call Now Button