Plaka Tanıma Sistemleri

Plaka tanıma sistemleri, herhangi bir aracın plakasının okunabilmesine yönelik olarak geliştirilmiş sistemler olarak tanımlanırlar. Dijital görüntülerin alınması, plaka okumasının gerçekleştiriliyor olması sayesinde, yazılım tabanlı olarak çalışırlar.

Plaka Tanıma Sistemleri

Plaka tanıma sistemleri sıklıkla araçların takiplerinin gerçekleştirilebilmesine yönelik olarak kullanılır durumdalar. Plaka tanıma sistemi sayesinde, her araç için başarılı plaka okumalarının yapılıyor olması beraberinde oldukça büyük kolaylıkları getirdiği gibi aynı zamanda fark yaratan sonuçların alınmasını da sağlar. Plakaların manuel olarak okunmasının eski dönemlerde kalmasına neden olmasıyla beraber, pratik işlevsel özellikleri bakımından istenilen kolaylığı elde edebilmede etkilidir. Plaka tanıma sistemi her zaman kullanılabilir durumdadırlar.

Plaka Tanıma Sistemlerinin Çalışma Prensibi Nedir?

Oldukça basit bir çalışma sistemini benimser. Kamera tarafından alınan araca ait görüntünün içerisindeki plaka bölgesi özel olarak ayırt edebilirler. Plakanın sahip olduğu görüntü, kullanılan yazılım tarafından işlenirler. Plakanın işlenmesi aşamasında, tüm karakterlerin bir yazı dizisine dönüştürülmesi sağlar ve bu yazı dizisi üzerinden okuma gerçekleştirilirler. Yazılım tarafından sağlanan okuma, veri tabanı ile eşleştirilerek aracın bilgilerinin tamamına ulaşılabilmesi olanağı sağlanır. Ayrıca plaka tanıma sisteminin çalışma sistemi pratik anlamda basit olsa da, içerik anlamında oldukça kompleks bir yapıya sahiptir.

Plaka Tanıma Sistemi Kullanım Alanları Nelerdir?

Kullanım alanları oldukça geniş yelpazede değerlendirilir. Sundukları kolaylık açısından otomatik olarak plakaların okunarak tespit edilebilmesi olanağını beraberinde getiren plaka tanıma sistemi ile beraber kullanım alanı fark etmeksizin, tespit işlemlerinin tamamı net şekilde gerçekleştirilir.

Trafik Kontrolü;

Trafik kontrollerinin aktif olarak yapıldığı noktalarda plaka tanıma sistemi kullanımı yaygındır. Bununla birlikte araçların kime ait olduğunun ve şüpheli durumda olup olmadıklarının denetimini sağlayabilmek adına trafik kontrollerinde plaka tanıma sistemi sayesinde yüksek başarı elde eder.

Toplu Kontrol Giriş-Çıkışları;

Güvenlik açısından tehdit yaşanmaması adına yaşam alanlarının giriş çıkış bölgelerinde plaka tanıma sistemi kullanılabilmektedir. Bununla birlikte kullanım kolaylığının bulunması sayesinde, tüm yaşam alanlarının kontrol altında tutulabilmesi sağlar.

Ülke Sınır Bölgeleri;

Plaka Tanıma Sistemleri

Ülkeler arasında geçişi sağlayan sınır noktalarında plaka tanıma sistemi aktif olarak kullanılmaktadır. Ayrıca sınır güvenliğinin tam anlamıyla başarılı şekilde sağlanabilmesi olanağını beraberinde getiren plaka tanıma sayesinde, olası sorunların önüne kısa süre içerisinde geçilebilmesi olanağı vardır.

Üniversiteler;

Üniversiteler, aktif olarak çok sayıda insanın bulunduğu bölgeler olmaları nedeniyle güvenlik önlemlerinin eksiksiz olarak alınması şartına sahiptirler. Bundan dolayı plaka tanıma sistemi kullanımı sayesinde üniversitelere şüpheli araçların girişleri ve çıkışları engellenerek, gerekli güvenlik önlemlerinin alınabilmesi sağlanır.

Otoparklar;

Çok sayıda aracın bulunduğu belediye otoparklarında, plaka tanıma sistemi ile girişlere izin verilmektedir. Ayrıca Plaka tanımanın aktif olarak çalışır durumda olmasıyla beraber, gelişi güzel şekilde araç girişinin önüne geçildiği gibi aynı zamanda kısa süre içerisinde gerçekleştirilen tespitle üst düzeyde güvenlik önlemi sağlanır.

Plaka Tanıma Sisteminin Avantajları Neler?

 • Şüpheli araç tespiti:
  Şüpheli araçların tespit edilebilmesi, geçmiş dönemlerde kameradan alınan görüntünün alınarak belirli bir yazılı listeyle eşleştirilmesiyle sağlanırdı. Plaka tanıma sistemi sayesinde tamamen otomatik olarak gerçekleşen çalışma sistemi, hatta şüpheli araç tespitini gerçekleştirir.
 • Suçlu takibi:
  Plaka tanıma sistemi sayesinde sağlanan plaka okur. Ayrıca suçlu takibi oldukça pratik seviyede gerçekleştirecek durumdadır.
 • Zaman tasarrufu:
  Plakaların minimum süre içerisinde işlenerek, eşleştirilebilmelerini sağlar. Ayrıca  plaka tanıma sistemi ile beraber yüksek seviyede zaman tasarrufu sağlanır.
 • Etkili önlem alabilme:
  Araçların plakadan tespitinin gerçekleştirir. Kısacası olumsuz sonuçlara karşı erken önlem alabilme ve hızlı müdahale gerçekleştirebilme ayrıcalığı sağlanır.

Plaka Tanıma Sistemleri Genel Özellikleri;

 • Web tabanlı izleme seçeneği
 • %98,2 Gündüz – %99,2 Gece başarılı plaka okuma yeteneği
 • Yan açılardan plaka okuma yeteneğiPlaka Tanıma Sistemleri
 • İki zaman arası aynı aracın birden fazla geçiş yapması durumunda alarm
 • Kara liste
 • Beyaz liste
 • Üstelik SMS Server bağlantısı ile anlık sms ile alarm
 • Mail gönderme
 • Kara Listeden geçiş yapan aracın bariyer ile entegrasyonu
 • LED Panel entegrasyonu ile anlık karaliste bilgilendirme
 • Yasaklı araçların geçiş yapması durumunda sesli alarm
 • ETS (Eşgal Tanıma Sistemi) kamerası entegrasyonu
 • Desktop izleme seçeneği
 • Düşük PC performansı kullanımı
 • Kolay kurulum ve kullanım
 • POLNET entegrasyonu

Ücretsiz Keşif Formu

Call Now Button