Çözümler Network Sistemleri

Network Sistemleri

Ses, veri, görüntü ve çeşitli yönetim sistemlerini (kamera, hırsız alarm, güvenlik girişi, yangın alarm, enerji sistemi
gibi) birbirine entegre eden kablolama ve bağlantı ürünlerinin oluşturduğu yönetilebilmeye ve genişlemeye imkan sağlayan bir yapıdır.
Günümüz dünyasında hem inşaat aşamasında hem de inşaat çalışması bitmiş yapılar için olmazsa olmaz hale gelmiştir.

Kablolar, data prizi, data plug, patch panel,  kabinet gibi pasif  ekipmanlar ile oluşturulan altyapı, sağlıklı bir  network, telefon, haberleşme ve güvenlik sisteminin temel unsurunu  oluşturmaktadır. Kurulan bu altyapı, çok uzun yıllar şirket ihtiyaçlarını karşılayabilmektedir. Binalar için yapısal kablolama ilk  maliyet açısından ve sonrasında genişleme ve entegrasyon  özellikleriyle kullanım alanlarıyla maliyetlerin önüne geçmiştir. Bina ve  yapıların uzun dönem dekorasyon ve tamirat giderlerini en aza  indirmek için iyi bir kablolama sistemi şarttır. Yapısal kablolama  sistemlerinde farklı tip sistemler kullanılabilir. Bu sistemler ilerki  dönemlerde gelişmeye ve arttırılabilir özellikte olmalı ve bu şekilde planlanmalıdır. Yapısal kablolama  sistemleri kablo kanalları, şaft sistemi tava ve galerilerden  faydalanarak bina içi ve dışı bağlantılar sağlamaktadır.

Doğru Tasarım ve Projelendirme : Network sistemlerinin temel çıkış felsefesi baştan genişleyebilir bir yapı sağlamaktır. Günümüzde şirketlerde genişleme ve büyümeler genelde öngörülememektedir. Ya da öngörülse de 5 yıl sonra gerçekleşecek bir büyümeyi öngörerek buna uygun kablolama altyapısı hazırlamak maliyetli olmaktadır. Bu nedenlerle en önemlisi genişletmelere uygun bir altyapı hazırlayabilmektir.

Kaliteli İşçilik : Projelendirme kadar önemli ikinci bir konu da işçiliktir. İşçilik kalitesi kablolama altyapısının kalitesi anlamına da gelmektedir. Çünkü en iyi marka kablolama ürünlerini de kullansanız işçiliğiniz iyi değilse performans beklemeniz yanlış olacaktır.

Test, Etiketleme ve Dokümantasyon : Gerçekleştirdiğimiz kablolama projelerinde tüm kablolar test edilerek, belli bir numaralandırma sistemi ile etiketlenir. Yerleşim planları üzerinde kablo güzergahları ve priz noktaları işlenerek proje dosyası sistem kullanıcılarına teslim edilir. Genişleme ihtiyaçlarında veya arıza tespitinde proje dokümantasyonu vazgeçilmezdir.

Network Çözümlerimizde Sunduğumuz Hizmetler

Keşif ve network projesi oluşturma

CAT 5, CAT 5e, CAT6, CAT7, UTP, STP, FTP, SFTP vb. data kablolarının çekilmesinetwork Antalya

Singlemode, Multimode indoor ve outdoor fiber optik kabloların çekimi

TTR, NYA, NYF, NYM vb. enerji kablolarının çekilmesi

Pvc dekoratif kablo kanalı  montajı

Data kabloları sonlandırma

Data kabloları test ve etiketleme

Fiber optic ST ve SC multimode ve singlemode sonlandırma

Data Kabinet düzenlemesi ve aktarması ile eski dağınık kabinlerin iyileştirilmesi

Sistem odası taşınması ve yenilenmesi, proje oluşturulma

Eski patch panelde çakılı fakat tespit edilememiş data hatlarının tespiti ve iyileştirilmesi

Sistem odası ups ve enerji sistemleri montajı.

Avantajları

 

network sistemleri antalya Uzun vadede ortaya çıkabilecek ek gereksinimlerede yanıt  verebilecek  esnekliğe kavuşulur.

 Bilgisayar,yazıcı, sunucu, program, veritabanı gibi donanım ve  yazılımlar  ağ üzerinden tam kapasite çalıştırılabileceğinden, proje ekipleri arasındaki  iletişim ve verimlilik de artar.

 Kablolar karmaşık görüntüsünden kurtularak daha az yer kaplar ve  kolay  düzenlenir.

Kullanılan bilgisayar, yazıcı, güvenlik kamerası gibi birçok donanım  aynı kablolama üzerinden çalışabilir.

Kablolama üzerinden oluşabilecek arızalar kısa sürede tespit edilip giderilebilir.

Yapısal Kablolama ile İnternet, intranet, video konferans gibi uygulamalar desteklenebilir.

Sistem yönetimi basitleşir.

Sistemin getirdiği esneklik sayesinde herhangi bir veri noktası veya telefon hattının başka bir yere taşınabilmesi kolaylaşır.

Kablo Çeşitleri 

 

Network Sistemleri Bakır veya Fiber Optik Kablolar kullanılarak gerçekleştirilir. Kablo çeşidine karar verirken, amaca uygun hız ve bant genişliğini elde etmenin yanında, uygulama kolaylığı ve maliyet gibi etkenler de göz önüne alınmalıdır. Yapısal kablolama amaca uygun olarak belirlenmiş ihtiyaçlar çerçevesinde şekillendirilmelidir ve uzman ekipler tarafından uygulanmalıdır. Orta ve uzun vadede ortaya çıkabilecek ek kapasite ihtiyacını da karşılayabilecek esneklikte olmalıdır.  Kablolamaya uygun tasarlanan altyapılar yıllarca hizmet verebilir. Çok sayıda ve farklı sistemlerin bir arada kullanıldığı ortamları destekler ve bir kez kurulduktan sonra eklemeler ve yer değişiklikleri için harcanacak para ve zamanı en aza indirgeyerek büyük tasarruf sağlar.

 

network firması Antalya

 

UTP Kablo; Çift bükümlü ve toplam 8 ya da 12 kablodan oluşur. Duvarlar arasından geçebilen esnek ve ince bir kablodur. Birden fazla hat aynı kablo sistemi üzerinden çalıştırılabilir. UTP nin metre başına düşen maliyeti diğer LAN kablolarına göre daha azdır.

 

UTP kablo, kablolama ve iletim açısından dünyada en çok kullanılan veri taşıma kablosu özelliğine sahiptir. Bakırdandır. Üzerinde herhangi bir folyo şilt ya da koruma, kablonun türüne göre konmuştur. 2’şer bükümlü toplam 8 ya da 12 kablodan oluşur. Günümüzde toplam 9 ayrı çeşidi vardır. Bunlar kategori 1, 2, 3, 4, 5, 5e, 6, 6a ve 7 olarak adlandırılır. Uluslararası standartlarda en fazla 110 m kullanılması önerilir. 110 m’yi aşan uzunluklarda fiber kablolar tercih edilir. Günümüzde yaygın olarak kullanılanları 5e ve 6 dır. UTP kablo RJ-45 konnektör ile sonlandırılmaktadır.

Koaksiyel Kablo; genellikle bakır veya alüminyumdan yapılır. Uydu iletişim sistemlerini oluşturan çeşitli bileşenlerin birbirine bağlanmasında da bu kablo kullanılır. Çeşitli metallerden yapılmış birçok kablo türü olmasına rağmen ağların çoğunda bakır kullanılır. Çünkü bakırın elektrik akımına karşı olan düşük direnci sinyallerin daha uzağa taşınmasına olanak verir. Bu sebepten, ağ uzmanları bazen kablo yerine bakır terimini kullanmayı tercih ederler.


Fiber Optik Kablo; çok hassas üretilmiş saf bir cam ip üzerinden ışığın iletilmesi prensibiyle çalışan bir sistemdir. Fiber optik kablolar, iletimi ışık hızıyla yani saniyede 300 bin km’lik hızla gerçekleştirirler. Bu özellikleri nedeniyle uzak mesafelere veri aktarımı için tasarlanmışlardır. Fiber optik sistemlerde farklı frekanslarda elektromanyetik dalgalar, hiçbir değişikliğe uğramadan uzun mesafelere iletilebilmektedir. Fiber optik teknolojisi son yıllarda geniş kullanım alanı bulmuştur ve bugün pek çok şaşırtıcı yerde karşımıza çıkmaktadır.

 

 network cozumleri antalya   kablosuz network cozumleri Antalya