Hırsız Alarm Sistemleri

Hırsız Alarm Sistemleri ev veya işyerlerinde hırsızlık, tehdit, gasp, yangın, sağlık sorunu gibi oluşan durumlarda haberdar olunmasını sağlayarak, gerekli birimlerden yardım alınmasını sağlayan  elektronik güvenlik sistemidir.

Hırsız Alarm Sistemleri

Yapıları ve yapıların çevresini hırsızlara ve diğer davetsiz misafirlere karşı korumak için tasarlanmıştır. Yapıları ve yapıların çevresini, kapı ve pencere gibi giriş noktalarını güvence altına alarak korumaktadır. Hırsız alarm sistemleri, olağan dışı bir durum tespit ettiği anda alarm verir.  Alarm izleme merkezine gelen alarm çağrıları, polise ya da belirlediğiniz önemli kişilere yönlendirilir.

Kablosuz alarm sistemleri, genellikle ofisler ve evler için kablo montajının yapılması istenmeyen durumlarda tercih edilirler. Kablo ve kanal gibi sıva üstünde görünen herhangi bir ekipman olmadığından estetik görüntü oluşturmaktadır. Kablolu sistemlerden ayrılan temel fark budur.

Hırsız Alarm Sistemi Nerelerde Kullanılır?

Hırsız alarm sistemleri hemen her yerde gerekli bir durum haline gelmiştir. Sadece mal değil can güvenliğiniz için gerekli güvenlik kameraları evlerde, bankalarda, okullarda, otellerde, apartmanlarda, AVM’ler, park bahçeleri, kuyumcular, huzur evleri, siteler ve hastaneler gibi yerlerde kullanılmaktadır.

Hırsız Alarm Sistemi Nasıl Olmalıdır?

İyi bir hırsız alarm sistemi; korunmak istenen yapıyı ve çevresini korumalı, olağan dışı bir durum tespit ettiğinde alarm vererek sizi ve çevrenizi uyarmalı, eğer uzaktaysanız arama yaparak size bildirimde bulunmalı ve polis çağırmalıdır ve sistemin kullanımı kolay olmalıdır. Ayrıca kurulan hırsız alarm sistemi, iyi bir alarm izleme merkezine bağlanmalıdır.

İyi bir hırsız alarm sistemi çağın gerektirdiği şekilde uzaktan izlenebilen ve yönetilebilmelidir. Bu sayede dünyanın neresinde olursanız olun sistemi etkinleştirebilir ya da devreden çıkartabilirsiniz.

Kablolu olarak kurulan hırsız alarm sisteminin sorunsuz çalışabilmesi için yapısal kablolama bir hayli önemlidir. Sorunlu bir altyapı sorunlu bir sistem demektir. Kablosuz olarak kurulacak hırsız alarm sistemlerinde ise; cihazların dahili batarya ömrü ve sinyal kalitesi göz önünde bulundurulmalıdır. Bunun yanı sıra; doğru ve bilinçli kullanım da iyi bir güvenlik sisteminin olmazsa olmazıdır.

Hırsız Alarm Sistemi Bileşenleri;

Hırsız alarm sistem ekipmanları, kurulum yapılan olan yerin yapısına göre; ev, ofis, banka, okul vb. şekillenmektedir. Hırsız alarm sistemlerine; duman detektörü, gaz detektörü, ısı detektörü gibi yangın alarm ya da tıbbi acil durum cihazları da dâhil edilebilir.

Hırsız alarm sistemi bileşenleri; kontrol paneli, tuş takımı, harici siren, dâhili siren, pır detektörü (pasif InfraRed), manyetik kontak, panik butonu, darbe detektörü, su baskın detektörü, cam kırılma detektörü, GSM/GPRS modülü ve uzaktan kumandadır.

Kontrol Paneli;

Hırsız Alarm Sistemleri

Yapıları gereği hırsız alarm sisteminin beynidir. Kontrol paneli, hırsız alarm sistemini devreye alan ya da devreden çıkartan, sisteme bağlı her cihaz ile iletişim kuran ve bir ihbar durumunda alarm izleme merkezi, polis vb. aramaları gerçekleştiren cihazlardır. Bu nedenle kontrol paneli, elektrik kesintilerine ya da kablo kopmalarına karşı önlem olarak içine yerleştirilen olan akü sayesinde uzun süre daha çalışabilirsiniz.

Tuş Takımı;

Kontrol panellerine bağlı olarak çalışan, şifre girmeye yarayan cihazlardır. Bu cihazlar sayesinde alarmı aktif ya da pasif konuma alabilirsiniz.

Harici Siren;

Alarm durumunda yüksek ses ve ışık ile çevreyi uyaran cihazlardır. Sirenlerin caydırıcı özelliği vardır. Harici sirenler yapının dışarısına monte edilirler.

Dâhili Siren;

Alarm durumunda yüksek ses ve ışık ile çevreyi uyaran cihazlardır. Sirenlerin caydırıcı özelliği vardır. Dâhili sirenler yapının içerisine monte edilirler.

PIR Detektör (Hareket Sensörü);

Hırsız alarm sistemi devrede olduğu süre boyunca yaymış olduğu InfraRed ışınlar sayesinde belirli bir alanı korumaktadırlar. Bu sebeple Pır detektörler hareket algıladıkları zaman devreye girerler.

Manyetik Kontak;

Kapı ve pencerelere monte edilirler. Manyetik kontak, birbirine bitişik monte edilen iki parçadan oluşurlar. Cihazın bir kısmı kapıya ya da pencereye, diğeri de kapı çerçevesine ya da pencere eşiğine monte edilirler. Bir kapı ya da pencere kapatıldığında, sensörün iki kısmı bir araya gelerek bir güvenlik devresi oluştururlar. Manyetik kontak, kapı ya da pencerenin açılması halinde devreye girer.

Panik Butonu;

Panik butonu, kişinin hırsızlık durumunu algılaması ya da acil durumlarda sağlık ekiplerine haber verme gibi ihtiyaçlar için kullanılırlar.

Buton ve çekme tip panik butonları mevcuttur.

Evlerde daha çok hasta ve yaşlıların alarm panelinde erişemeyeceğinden dolayı kolayca izleme merkezine sinyal gönderebilmeleri için kullanılırlar.

İş yerlerinde, kuyumcu gibi değerli eşyalar satan veya eczane gibi geç saatlerde nöbetçi olan işletmeler için soygun esnasında hızlıca alarm merkezine sinyal göndermek için panik butonları kullanılırlar.

Darbe Sensörü;

Adından da anlaşılacağı üzere darbe ve sarsıntılara karşı duyarlı olan cihazlardır. Darbe sensörü, kapının zorlanması vb. gibi durumlarda devreye girer.

Su Baskın Detektörü;

Su baskınlarına karşı korunmak için idealdir. Ayrıca su baskın detektörü, üzerindeki elektrotlara suyun teması halinde devreye girer.

Cam Kırma Detektörleri;

Hırsız Alarm Sistemleri

Camın kırıldığı anda çıkan sesi algılayarak ihbar veren cihazlardır. Bununla birlikte cam kırılma detektörünün yanlış alarm vermesini önlemek için hassasiyet ayarı yapılabilmelidir.

GSM/GPRS Modülü;

GSM/GPRS modülü; kişi, alarm izleme merkezi, emniyet vb. dış aramaları gerçekleştirebilirsiniz. Bu amacıyla iletişimi sağlayan  GPR/GSM modülü, kablolu telefon hattının olmadığı yerlerde kullanabilirsiniz.

Uzaktan Kumanda;

Hırsız alarm sistemini panele ya da tuş takımına değmeden, uzaktan devreye almaya ya da devre dışı bırakmaya yarayan cihazdır. Ayrıca Uzaktan kumanda ayrıca panik butonu olarak da kullanılabilirler.

Ücretsiz Keşif Formu