Bosch Yangın Algılama Sistemleri

Bosch Yangın alarm sistemleri, tüm yaşam alanları ile endüstriyel merkezlerde can ve mal güvenliğini sağlayan sistemlerdir. Bu sistemler arasında bulunan Bosch yangın algılama sistemleri, ileri teknoloji ile üretilen ekipmanlarla öne çıkmaktadır. Yangın alarm sistemleri, farklı detektörlerden oluşmakta, ayrıca birkaç sisteme uyum sağlayabilmektedir.

Bosch yangın alarm sistemi seçmeniz için 3 neden:

 • Güvenilirlik

Akıllı sensör teknolojisi gibi ayrıntılı ve yenilikçi teknolojiler kullanarak erken ve doğru yangın algılama sağlar.

 • Mevcut ve gelecekteki ihtiyaçlarınıza uyum sağlar

Sistemin çekirdeği olan panel düzeninin tam modülerliği sayesinde sistemi ihtiyaçlara göre özelleştirir. Tüm sistem, yeni teknoloji, uzantılar ve yedekler eklemeye olanak tanıyacak şekilde tamamen geriye ve yukarıya doğru uyumludur.

 • Operasyonunuzu iyileştirmek ve maliyetleri azaltmak için ek hizmetlerden yararlanın

Olasılık kontrolü ve ihale şablonlarını içeren sezgisel sistem planlama araçlarıyla sistem kolayca planlanır. Sistem ve ürünlere yönelik kapsamlı teknik eğitim ile profesyonel çok katmanlı teknik destek sunar.

Bosch Yangın Algılama Sistemleri Ne İşe Yarar?

Yangın sırasında havalandırmayı açabilmekte, söndürme sistemlerini devreye sokabilmekte, asansörü belirli yere getirip çalışmamasını sağlayabilmekte ve diğer önlemlerin alınmasına imkan sağlamaktadır.

Bosch Yangın Algılama Sistemleri Nasıl Kullanırım?

Bosch Yangın Algılama Sistemleri

Belirli dönemlerde bakımlarının yapılması ve bu bakımların aksatılmaması zorunludur. Bakım yapılırken kontrol paneli test durumuna alınmalı, dedektörler alarm durumuna geçirilmelidir. Loop cihazlar ile, dedektörün tipinin yanı sıra çalışma hassasiyeti, dedektörün adresi, üretim tarihi, son bakım zamanı gibi gerekli olan tüm bilgiler, dedektör hafızasında saklanmaktadır. Bu sayede cihazların bakım tarihleri kaydedilmektedir. Geçmişe yönelik hafızası olan dedektörler, geriye dönük raporlama imkanını da sağlamaktadır.

Bosch Yangın Algılama  Sistemlerinde Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Bosch Yangın Algılama Sistemlerinin her zaman aktif olarak çalışması gerekmektedir. Duman dedektörlerinin zamanla ortamdaki tozdan dolayı kirlilik seviyesi artar ve asılsız sahte alarmlar vermeye başlar. Bu sebeple periyodik olarak yangın bakımlarının yapılması, özel sprey ile temizlenmesi gerekir. Gerek yangın santralinin gerekse besleme kaynaklarında bulunan akülerin ölçümleri yapılmalı, değişimi yapılarak aktif tutulmalıdır. Bosch Yangın Algılama Sistemlerinin anında devreye girebilmesi ne kadar önemliyse bu sistemlerin yangın söndürme sistemleriyle entegreli olarak çalışması da o kadar önemlidir.

Bosch FPA-1200 Yangın Paneli

Küçük ve orta ölçekli projelerde en çok tercih edilen yangın panelidir. 1 ve 2 loop’un yeterli olduğu fabrika, ofis, depo uygulamaları için kullanılmaktadır. Standart olarak sipariş edildiğinde muhafaza, denetleyici, fonksiyonel modüller, güç kaynağı ve ek aksesuar parça halinde gelir. Yangın paneli modüler halde ihtiyaca göre montajlanıp, hazır hale getirilir.

 • Bosch FPA 1200, 1 loop ile gelir. LSN 0300A ile 2 loop’a yükseltebilirsiniz.Bosch Yangın Algılama Sistemleri
 • 1 loop’a 127 adres tanımlanabilir.
 • Bosch FPA-1200‘ün konfigürasyonu FSP 5000 RPS programlama yazılımı ile yapabilirsiniz. Bu nedenle Bina Yönetim Sistemine entegrasyon özelliği mevcut.
 • OPC Sunucusuna erişim ADC 5000 OPC Lisans anahtarı ile yapabilirsiniz.
 • Türkiye için sipariş model numarası Bosch FPA-1200-C-TR dir.

Bosch FPA-5000 Yangın Paneli

Büyük ölçekli projelerde en çok tercih edilen yangın panelidir.  Standart olarak sipariş edildiğinde muhafaza, öncelikle denetleyici, fonksiyonel modüller, özellikle güç kaynağı ve ek aksesuarlar ayrıca gelir, üstelik montaj ve konfigürasyonu ile hazır hale gelir.

 • Bosch FPA 5000, LSN 0300A ile 5 loop’a yükseltilebilirsiniz.
 • 32 panel network edilerek, 4096 adet adres kontrol edebilirsiniz.
 • Bosch FPA-5000‘in konfigürasyonu FSP 5000 RPS programlama yazılımı ile yapabilirsiniz. Bu nedenle Bina Yönetim Sistemine entegrasyon özelliği mevcut.
 • OPC Sunucusuna erişim ADC 5000 OPC Lisans anahtarı ile yapabilirsiniz.
 • FSM-2500/ FSM-5000 Grafik Ekran İzleme Sistemi

Bosch Video Tabanlı Yangın Algılama Sistemi

Bosch Video Tabanlı Yangın Algılama Sistemi saniyeler içinde güvenilir algılama sağlar.

Yangın bölgesini tespit eder, yanlış alarmları azaltır ve tepki süresini hızlandırarak tehditleri yayılmadan önce durdurulmasına yardımcı olur.Son teknoloji bosch video tabanlı yangın sistemlerini tavana monte edebilirsiniz.

Zemin seviyesinde yangın çıkması durumunda dumanın tavana monte edilen dedektöre ulaşması gerekmekte. Bu nedenle algılama süresi çoğunlukla tavan yüksekliğine bağlıdır. Bosch yangın algılama sistemi alev ve dumanı kaynağını tespit ederek özellikle yüksek tavanlı ortamlarda saniyeler içinde güvenilir yangın algılaması sağlar.

Ücretsiz Keşif Formu