Acil Anons Sistemleri 

Acil Anons Sistemleri genel seslendirme ve acil anons sistemleri, acil durumlarda binalarda bulunan çalışanların ve ziyaretçilerin güvenli bir şekilde tahliye edilebilmesi için kullanılan sistemlerdir.

Meydana gelebilecek her türlü tehlike anında yapılması gereken anons ve acil durum mesajlarını belirlenen ana merkezden istenilen bölgelere hızlı bir şekilde iletilmesini sağlayan sistemlerin tümüdür.Büyük binalar ve geniş alanlarda merkezi uyarıların yapılabilmesi için genel seslendirme donanımlarının mutlaka kurulu olması gerekmektedir. Bu sistemler acil durum anlarında merkez ünitelerine kayıt edilmiş olan mesajlar sayesinde iletişim kurularak insanların tahliye edilmesi kolaylaşmaktadır.

Acil Anons Sistemleri 

Genel seslendirme ve acil anons sistemi kurulduğu her işletmede olası tehlike anında işletme içinde bulunan herkesin doğru ve seri şekilde tahliye edilmesi ve bilgilendirilmesini sağlamak için müzik ve siren yayınlarının yapılmasına olanak sağlayan sistemlerdir.Acil anons sistemlerinin “Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik” gereğince 200 yataktan fazla kapasiteli tüm otellerde, 5000 m2’den büyük yapı inşaat alanı olan veya kullanıcı sayısı 1000 kişiyi aşan tüm yapılarda ve yüksekliği 51,5 m’yi geçen tüm binalarda kullanılması mecburidir.

Neden İhtiyacımız Var?

Binanın tahliyesinin düzenlenmesinin gerektiği farklı acil durumlar vardır. Bunlar yangın, sel, deprem, terörizm, toplumsal olaylar gibi sayılabilirler.

Böyle büyük olaylarda başa çıkılması gereken en zorlu durum kalabalığın bulunduğu alanın tahliyesinin yönetimidir.

Tahliyenin gerçekleşeceği alan, farklı özelliklere sahip olan kalabalıkları (yaş, cinsiyet, tahliye eğitim deneyim eksikliği veya bir fiziksel engel bakımından) içeren topluma açık bir alan olabilir.

Bir işyerinde, bütün personel alarm tonlarını ve sinyallerini tanıma eğitimi almış olsa bile, ses yönetiminin düzgünce yapılması ve anlaşılır olması önemlidir.

Nasıl Çalışır?

Genel seslendirme ve acil anons sistemleri çalışma prensibine bakacak olursak bu sistemler kurulduğu alanlarda yayın yapılması kuralına dayanan sistemlerdir. Bu sistemler genel olarak yangın algılama ve ihbar sistemleri ile beraber çalışmaktadır.  Bu sistemlerin olmazsa olmazı tabi ki acil anons modülüdür. Acil anons modülü yangın ve diğer acil anonslar dışında gerekli olan her alanda kullanılabilmektedir.

Genel seslendirme ve acil anons sistemleri belli başlı ünitelerden meydana gelmektedir. Bunlar; mikrofonlar, hoparlörler, amplifikatörler, mikser ve ses kontrol üniteleridir. Herhangi bir tehlike anında ana kumanda merkezinden hoparlörler ile bağlantı kurup ve gerekli olan anonslar yapıbilirsiniz.

Acil anons hoparlörleri bu sistemler için oldukça önemlidir. Ayrıca bu sistemler mikrofonlar aracılığıyla verici sistemlerden alıcı sistemlere iletimin sağlanması üzerinde kurulur.

Son teknolojinin kullanıldığı bu sistemler genel amaçlı mesaj iletimi sayesinde sürekli fon müziği yayımlanmasına olanak sağlamaktadır.

Normal zamanlarda müzik yayını yapan genel seslendirme ve anons sistemlerinin asıl amacı şudur. Acil durumlarda gerekli olan ikaz yayınlarını yaparak olay yerinden hızlıca insanların tahliyesini sağlamaktır.

Özellikleri

Kurulması düşünülen mekânın büyüklüğüne, kapasitesine ve mimarisine bağlı olarak özel geliştirilen projelerdir. Bu sebeple doğru ve optimum ihtiyacın karşılanması için özel projelendirilme yapılması gerekmektedir.

Bunun dışında Seslendirme Sistemleri ve Acil Anons Sistemleri en önemli gereksinim ses kalitesinin iyi olması ve sesin kapalı alan içindeki her yere erişim sağlayabilmesidir. Hayati önem taşıyan bu sistemin gerektiği anda mekân içerisindeki herkese erişmesi zorunluluktur.

Tüm Seslendirme ve Acil Anons Sistemleri, Avrupa Standardı olan European Norms 54 (EN54) uyumlu olmalıdır. Avrupa Birliği’nin 2011 Nisan ayında aldığı “İnşaat Ürünleri Yönergesi” kararınında şunu belirtmektedir. Seslendirme ve Acil Anons Sistemleri’nde kullanılan tüm ürünlerin EN54 sertifikalı olması zorunludur. Bu standartlar ülkemizde de aynı şekilde tanınarak uygulanmaktadır. Anons frekans seviyesi 75 db. den az, 120 db. den daha büyük olmamalıdır.

Kullanım Alanı Nedir?

Kullanım alanlarına bakacak olursak bu sistemlerin hemen hemen her sektörde kullanıldığını görürüz. Her tesis ve işletme için olmazsa olmaz sistemler arasında ilk sıralarda yer almaktadırlar. İhtiyaç ve özellikleri dikkate alınıp yapılırlar. Bundan dolayı her alanda değişiklik göstermektedirler. Bu sistemlerin kullanım alanları aşağıda maddeler halinde sunulmuştur.

 • Depolama Tesisleri Kamu Kurum ve Kuruluşları
 • Fabrikalar
 • Sanayi Siteleri
 • Alışveriş MerkezleriAcil Anons Sistemleri 
 • Büyük Ofisler
 • Okullar
 • Askeri Birlikler
 • Havalimanları
 • Oteller ve Tatil Köyleri
 • Stadyumlar
 • Hastaneler
 • Tren İstasyonları

Ücretsiz Keşif Formu

Call Now Button